www.paddlepro.com
pro shop tournaments leagues instruction rules find a pro where to play links
 
SOUND SHORE INVITATIONAL
HOME > TOURNAMENTS > SOUND SHORE INVITATIONAL > 2005 MENS DRAW

Congratulations to:
Anthony Cosimano / Steve Haller - Mens Ope'n Champions
Gustavo Goncalves / Marcel Lima -  Men's B Champions

If you have scores that are not shown below you can also report those to ssi@paddlepro.com

Seeded Players:
1. Anthony Cosimano / Steve Haller
2.
 Bill Anderson / Mike Stulac
3.
Dan Rothschild / John Schmitt
4. David Caldwell / Blake Cordish
5. Brad Easterbrook / Jim Kaufman
6. Rusty Wright / Mark Ruppert
7. Michael Cochrane / Bob Conklin
8. Bill Browne / Ray Crosta

  MAIN DRAW                        
 
1ST ROUND
 
2ND ROUND
 
3RD ROUND
 
QUARTERS
 
SEMI-FINALS
 
FINALS
 
WINNERS
1 Anthony Cosimano / Steve Haller  Cosimano / Haller          
2   Cosimano / Haller
6-1, 6-0 
 
       
3 Daniel Obrien / Jamie Hayes Cunningham / Halligan
6-4, 1-6, 7-5
       
4 John Cunningham / Rob Halligan   Cosimano / Haller
3-6, 6-4, 6-2 
   
     
5 Gustavo Goncalves / Marcel Lima Goncalves / Lima
6-1, 6-1
       
6 Steven Shulman / Joe Siebecker Fitzgerald / Albrikes
6-1, 6-2
       
7 Phil Carlton / Jim Holleran Fitzgerald / Albrikes
6-2, 6-2
       
8 Chris Fitzgerald / Jerry Albrikes     Cosimano / Haller
6-4, 6-2
   
9 Russ Jellinek / Greg Schild Jellinek / Schild
6-2, 6-2  
       
10 TJ Bambach / Todd Johnson Jellinek / Schild
6-3, 6-2 
 
       
11 Chip Niedt / Ara Prudian Budden / Coughlin
6-0, 6-3  
       
12 Chris Budden / Brian Coughlin   Jellinek / Schild
6-0, 7-6
     
13 Mark Fischl / John Cerga Fischl / Cerga
6-2, 6-2
       
14 Eric Cruz / James Connolly Browne / Crosta
3-6, 7-6, 6-3 
 
       
15 BYE Browne / Crosta        
16 Bill Browne / Ray Crosta       Cosimano / Haller
6-1, 6-4
 
17 Rusty Wright / Mark Ruppert Wright / Ruppert        
18 BYE Wright / Ruppert
6-3, 6-2 
 
       
19 Robert Finkelstein / Jim Ruskin Teglas / Kapp
6-2, 6-2
       
20 Gordon Teglas / Thomas Kapp   Power / Keevins        
21 Joe Solimine / Mike Daum O'Rourke/O'Callaghan
6-2, 6-2
       
22 Brendan ORourke / Chris OCallaghan Power / Keevins
6-2, 2-6, 6-3 
 
       
23 BYE Power / Keevins        
24 Bill Power / Dave Keevins     Power / Keevins
7-6, 7-6
   
25 Tim Mangan / Gary Newman Mangan / Newman
6-3, 6-2  
       
26 Steve Schwab / George Smith Mangan / Newman          
27 Doug Proudian / Marcelo Campos Proudian / Campos
6-2, 6-1  
       
28 Jack von Maur / Jonathan Nydick   Rothschild/Schmitt  
6-1, 6-4
     
29 Michael T Stern / David Grossman Stern / Grossman
6-3, 6-1
       
30 Michael Clark / Chris Pilder Rothschild / Schmitt
6-3, 6-1
       
31 BYE  Rothschild / Schmitt        
32 Dan Rothschild / John Schmitt         Cosimano / Haller
6-3, 6-3
33 David Caldwell / Blake Cordish Caldwell / Cordish        
34 BYE  Caldwell / Cordish          
35 Tom Young / Lance Barrett Kearns / Roseberry        
36 Matt Kearns / Ned Roseberry   Crabtree / Moore        
37 Richard Daidone / Randy Epner Waterhouse / Dahle
6-3, 6-2
       
38 Patrick Waterhouse / Brad Dahle Crabtree / Moore          
39 John Walzer / Tim Horner Crabtree / Moore
6-0, 6-1
       
40 Scott Crabtree / Guy Moore     Easterbrook / Kaufman 
6-2, 6-1
   
41 John Milbank / Bob Sullivan Milbank / Sullivan        
42 BYE  Milbank / Sullivan
6-0, 6-1 
 
       
43  Bill Taubner / Kevin Walter Taubner / Walter
6-1, 6-1
       
44 Michael Fitzsimons / Dausey Fleming   Easterbrook / Kaufman        
45 Michael Pizzutello / Chris Magner Pizzutello / Magner
6-1, 6-0
       
46 Patrick Budden / Mark Swan Easterbrook / Kaufman         
47 BYE  Easterbrook / Kaufman        
48 Brad Easterbrook / Jim Kaufman       Easterbrook / Kaufman 
6-2, 7-5
 
49 Michael Cochrane / Bob Conklin Cochrane / Conklin        
50 BYE  Rafferty / Bancila        
51 Jon Gruenberg / David Froelich Rafferty / Bancila
6-1, 6-0
       
52 Michael Rafferty / Alex Bancila   Rafferty / Bancila
7-5, 6-4 
 
     
53 Jim Ardrey / Jesse Sammis Ardrey / Sammis
6-3, 6-4  
       
54 Philip Kennedy / Charles Dear Broderick / Slobin
6-0, 6-0 
 
       
55 Cole Mackay / Peter Urbanczyk Broderick/ Slobin
6-0, 6-2  
       
56 Drew Broderick/ Scott Slobin     Anderson / Stulac
6-3, 6-3
   
57 Kenneth B. Walker / Chuck Poe Walker / Poe
6-2, 6-2  
       
58 Curt Brockelman / Rob Vincent Walker / Poe          
59 Mark Warnken / Cullen McMahon Warnken / McMahon        
60 Paul Mansour / Gab Uzanian   Anderson / Stulac        
61 Chris Byrnes / Chuck Delporie Indiveri / Vaverik        
62 Kevin Indiveri / Larry Vaverik Anderson / Stulac          
63  BYE Anderson / Stulac        
64  Bill Anderson / Mike Stulac          
 
1ST ROUND
 
2ND ROUND
 
3RD ROUND
 
QUARTERS
 
SEMI-FINALS
 
FINALS
 
WINNERS

  Men's "B"                        
 
1ST ROUND
 
2ND ROUND
 
3RD ROUND
 
QUARTERS
 
SEMI-FINALS
 
FINALS
 
WINNERS
1  Obrien / Hayes Obrien / Hayes            
2 Shulman / Siebecker  Obrien / Hayes          
3   Indiveri / Varitek          
4     Ardrey / Sammis        
5   Warnken /McMahon        
6   Ardrey / Sammis           
7   Ardrey / Sammis          
8       Ardrey / Sammis    
9   Carlton / Holleran           
10   Bambach / Johnson        
11   Bambach / Johnson         
12     Magner / Pizzutello      
13   Cochrane / Conklin          
14   Magner / Pizzutello
def  
   
       
15    Magner / Pizzutello           
16         Ardrey / Sammis  
17 Niedt / Prudian  Cruz / Connolly        
18 Cruz / Connolly   Taubner / Walter          
19   Taubner / Walter          
20     Waterhouse / Dahle        
21   FInklestein / Ruskin          
22   Waterhouse / Dahle          
23   Waterhouse / Dahle          
24       Waterhouse / Dahle    
25   Solomine / Daum          
26   Solomine / Daum            
27   Schwab / Smith          
28     Solomine / Daum          
29   Kearns / Roseberry          
30   Kearns / Roseberry          
31 von Maur / Nydick  von Maur / Nydick           
32 Clark / Pilder           Goncalves / Lima
6-1, 7-6
33 Young / Barret   Diadone / Epner           
34 Diadone / Epner  Stern / Grossman          
35   Stern / Grossman          
36     Stern / Grossman        
37   Walzer / Horner          
38   Walzer / Homer          
39   Fitzsimmons / Fleming          
40       Prudian / Campos    
41   Prudian / Campos          
42   Prudian / Campos        
43   ORourke / OCallahan          
44     Prudian / Campos 
6-2, 6-3
 
     
45   Budden / Swan          
46   Budden Swan           
47 Gruenberg / Froelich  Gruenberg / Froelich          
48 Kennedy / Dear        Goncalves / Lima
1-6, 6-1, 6-2 
 
 
49   Mackay / Urbanczyk          
50   Brockelman / Vincent            
51   Brockelman / Vincent          
52     Brockelman / Vincent        
53   Teglas / Kapp        
54   Teglas / Kapp
def  
 
       
55   Fischl / Cerga        
56       Goncalves / Lima      
57   Budden / Coughlin          
58   Goncalves / Lima          
59   Goncalves / Lima          
60     Goncalves / Lima        
61   Cunningham / Halligan          
62   Cunningham / Halligan          
63 Mansour / Uzanian  Byrnes / Delporie          
64 Byrnes / Delporie           
 
1ST ROUND
 
2ND ROUND
 
3RD ROUND
 
QUARTERS
 
SEMI-FINALS
 
FINALS
 
WINNERS

 

  "B" CONSOLATION            
 
1ST ROUND
 
2ND ROUND
 
QUARTERS
 
SEMI-FINALS
 
FINALS
1           
2   von Maur / Nydick     
3   von Maur / Nydick     
4 von Maur / Nydick    von Maur / Nydick   
5         
6   Carlton / Holleran    
7         
8       von Maur / Nydick
9         
10   Budden / Coughlin      
11         
12     Budden / Coughlin    
13   Gruenberg / Froelich    
14  Gruenberg / Froelich Gruenberg / Froelich    
15         
16        
 
1ST ROUND
 
QUARTERS
 
SEMI-FINALS
 
FINALS
 
WINNERS

 

  16 MAIN REPRIEVE        
 
1ST ROUND
 
SEMI-FINALS
 
FINALS
 
WINNERS
1 Fitzgerald / Albrikes Fitzgerald / Albrikes    
2 Browne / Crosta 1-29 11am
NYAC
 
3 Ruppert / Wright Ruppert / Wright  
4 Mangan / Newman   1-29 1pm
NYAC
5 Caldwell / Cordish Caldwell / Cordish  
6  Milbank / Sullivan Broderick / Slobin
def  
 
 
7 Broderick / Slobin Broderick / Slobin
def  
 
 
8 Walker / Poe     
 
1ST ROUND
 
SEMI-FINALS
 
FINALS
 
WINNERS

 


back to the top
  Sound Shore Invitational
ie ie
2010
Men's Open Draw
Men's "B" Draw
2009
Photos

Schedule of Events
Directions
Sponsors
Player Profiles
Pictures
Message Board
 
2008
2007
 
2006
 
2005 (Part Dux)
 
2005 Results
 
2004 Results
 
2003 Results
Women's OpenMens 45+
 
2002 Results
shopping
Shop by Sport:
Beach Tennis
Paddle Tennis
Platform Tennis

Accessories
Bags & Backpacks
Media
Stay Warm
Racquet Accessories
Gloves

 


news archives
News is archived by season:
July - June

news - archives - tournaments
fun stuff!
Find a Court to Play!
Play Pong!
sign up for the e-newsletter

Content on this page requires a newer version of Adobe Flash Player.

Get Adobe Flash player


message boards - contests - help - links - advertising info

pro shop News Archive leagues instruction extras
pro shop home
buy paddles
buy balls
buy accessories
buy shoes
buy for other paddle sports
view cart
checkout
News is archived by season:
July - June
2012-2013
2011-2012
2010-2011
2009-2010
2008-2009
2007-2008
2006-2007
2005-2006
2006-2005
2004-2005
2003-2004
leagues home
host your league
WPTL
NJMPTA
NJWPTL
WWPTL
RPTL
MIPTL
MAPTA
WPTA
GCPTA
WPPTA
other leagues
instruction home
rules of the game
beginners tips
intermediate tips
advanced tips
 
find a pro
find a court
HELP
links
stats for Paddlepro
advertising at Paddlepro
classifieds
contests
 
Pong
paddlepro.com
2001-2016 paddlepro.com ©
click here to advertise on paddlepro.com
website designed and maintained by C3it.com
terms of site use